Fotowoltaika w firmie
Katalog rozwiązań
Odnawialne źródła energii wciąż zyskują na popularności nie bez powodu. Są traktowane jako inwestycja nie tylko w środowisko, ale także w alternatywne, w pewnej mierze niezależne od cen i dostępności surowców źródło energii. Pośród nich fotowoltaika wyróżnia się dużymi możliwościami zastosowania i stosunkowo niewielkimi wymogami terenowymi. Inwestycji w instalację fotowoltaiczną można dokonać dość łatwo, mając do dyspozycji nasłonecznioną część działki, dach firmy lub domu.
Potencjał fotowoltaiki dostrzegła także firma Action S.A., która zdecydowała się na poszerzenie swojej oferty o rozwiązania PV. Przedstawiamy katalog wybranych rozwiązań przeznaczonych do instalacji fotowoltaicznych, dostępnych w jej ofercie.
Optymalizatory mocy SolarEdge
Jakie funkcjonalności wchodzą w skład rozwiązania?
W standardowych instalacjach PV punkt maksymalnej mocy (wartość prądu i napięcia, przy których panele generują największa moc) jest ustalany za pomocą mechanizmu wbudowanego w falownik (MPPT) dla całego łańcucha paneli podłączonych do danego wejścia. Wyznacznikiem wydajności łańcucha będzie w takim przypadku panel: najsłabszy technicznie, najgorzej oświetlony (wszelkie zacienienia i zabrudzenia) lub nawet częściowo uszkodzony. Rozwiązaniem jest przeniesienie modułu MPPT z falownika do optymalizatora i dobieranie punktu pracy indywidualnie dla każdego z paneli.
Daje to szereg korzyści:
- maksymalne wykorzystanie mocy każdego z paneli (moce paneli z jednej partii mają najczęściej tolerancje dodatnią 0-5% od podanej mocy);
- odporność na zacienienie i różnice oświetlenia, co pozwala na łatwe tworzenie instalacji na skomplikowanych dachach o wielu połaciach o różnej orientacji;
- możliwość monitorowania pracy i produkcji każdego panelu indywidualnie, co ułatwia serwis i konserwację instalacji;
- gdy falownik jest wyłączony optymalizatory generują napięcie jedynie 1V pozwalające na komunikację z falownikiem, co eliminuje konieczność stosowania dodatkowych zabezpieczeń p. poż. (technologii SafeDC TM) i ogranicza ustępowanie wysokiego napięcia po stronie DC, gdy instalacja nie pracuje.
Korzyści dla biznesu
Rozwiązania SE są uważane za jedne z najlepszych i najbardziej zaawansowanych w branży PV. W przypadku instalacji indywidualnych pozwalają na stosunkowo proste zaprojektowanie instalacji na skomplikowanych wielopołaciowych dachach. W przypadku farm pozwalają zmaksymalizować uzyski, a system monitorowania znacząco ogranicza koszty serwisu. Optymalizatory są produkowane w kilkunastu wariantach dostosowanych do różnych typów paneli i dobór odpowiedniego najlepiej zostawić specjaliście. Warto też pamiętać, że w przypadku SolarEdge wszystkie panele podłączone do falownika muszą posiadać optymalizator.
Panel fotowoltaiczny Jinko Solar JKM380M-6RL3-B (All Black)
Jakie funkcjonalności wchodzą w skład rozwiązania?
Panele z linii Tiger w wersji All Black to sposób na to, aby zewnętrzna cześć instalacji PV wyglądała wyjątkowo estetycznie. Czarne ogniwa, mało widoczne połączenia miedzy nimi (tzw. busbary) i czarna rama sprawią, że panele, poza spełnieniem swojej podstawowej funkcji, będą też cieszyć oko właściciela. Panele posiadają oczywiście wszystkie właściwości swoich „brzydszych” kolegów, ale nie da się ukryć, że często schodzą one na plan dalszy.
Korzyści dla biznesu
Wygląd instalacji i jej dopasowanie do architektury jest jednym z istotnych wymagań klientów. Całkowicie czarne panele są uznawane za najbardziej eleganckie i posiadanie ich w ofercie to w zasadzie obowiązek każdego instalatora. Minusami są wyższa cena i minimalnie mniejsze uzyski, bo czarne panele nagrzewają się latem odrobinę bardziej. Na zalet paneli należy zaliczyć fakt, że wg raportu Bloomberga, Jinko Solar jest producentem Tier 1.
Panel fotowoltaiczny Risen RSM144-7-450M
Jakie funkcjonalności wchodzą w skład rozwiązania?
Zawodnik wagi ciężkiej – 450Wp z pojedynczego modułu przy wymiarach 2,1×1,05 m sprawia, że to dobra propozycja na farmy i instalacje na obiektach przemysłowych. Nie przekreśla to oczywiście możliwości instalacji na budynkach mieszkalnych, ale większe i cięższe moduły są trudniejsze w montażu i często (choć nie zawsze) ograniczoną przestrzeń na dachy da się lepiej zagospodarować trochę mniejszymi ich wariantami.
Korzyści dla biznesu
Użycie mniejszej liczby modułów dużej mocy pozwala na ograniczenie kosztów instalacji, często pozwala na zastosowanie mniejszej, a więc też tańszej konstrukcji nośnej i bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni. Niestety, większa waga i wymiary utrudniają użycie w dachowych instalacjach rezydencjalnych. Risen Energy jest producentem Tier 1 wg raportu Bloomberga.
Falowniki Solplanet z rodziny ASW LT-G2 Pro
Jakie funkcjonalności wchodzą w skład rozwiązania?
ASW -LT G2 Pro to nowa seria falowników trójfazowych on-grid Solplanet charakteryzująca się znakomitymi parametrami technicznymi. Jest też bardzo atrakcyjna wizualnie. Modele z tej serii dostępne są w bardzo szerokim zakresie mocy (3-20 kW, 40-50kW), co pozwola na łatwe dobranie falownika zarówno do instalacji dla klientów indywidualnych, jak i komercyjnych. Niskie minimalne napięcie wejściowe (praca min 125V, start min 150V) pozwoli na łatwe konfigurowanie łańcuchów paneli, a dwa (3-20kW) lub cztery (40-50kW) niezależne MPPT pozwolą na łatwe wykonanie instalacji wschód-zachód lub użycie różnych typów modułów.
Korzyści dla biznesu
Seria ASW -LT G2 Pro to sprawdzone technicznie i przystępne cenowo falowniki z rodziny on-line najczęściej wykorzystywanej w instalacjach PV.
Producent posiada własny oddział na terenie Polski i, co istotne, posiada lokalny dział wsparcia technicznego oraz serwisu.
Falowniki hybrydowe Solplanet z rodziny ASW H-T1
Jakie funkcjonalności wchodzą w skład rozwiązania?
Największą wadą fotowoltaiki jest to, że produkuje energię tylko wtedy, gdy świeci słońce. Drugą, jest natura prądu elektrycznego, która wymusza produkcję równą aktualnej konsumpcji, a gdy chcemy produkować więcej musimy znaleźć sposób na zagospodarowanie tej nadwyżki. W falownikach on-grid trafia ona do sieci, natomiast w przypadku falowników hybrydowych możemy ją skierować do lokalnego magazynu w postaci akumulatorów i dopiero, gdy one się zapełnią, wysłać energię do sieci. W czasie poboru energii możemy w pierwszej kolejności skorzystać z lokalnej rezerwy, co poprawia autokonsumpcję. Co więcej, falownik hybrydowy może pracować w trybie off-grid (bez połączenia z siecią energetyczną), co pozwala na częściową lub całkowitą autonomię, choć ta druga opcja w naszych warunkach, gdy uzyski z paneli w miesiącach zimowych są niewielkie, jest dość trudna do uzyskania.
Korzyści dla biznesu
Falowniki pozwalają na bardzo elastyczne stosowanie różnych typów akumulatorów (zarówno kwasowo-ołowiowych, jak i litowych), co ułatwia dobór rozwiązania w zależności od potrzeb i budżetu klienta. Możliwość pracy bez połączenia z siecią daje znacznie szerszy zakres zastosowań, a możliwość lokalnego magazynowania energii pozwala zwiększyć autokonsumpcję lub może być wykorzystana jako rezerwa na zasilanie awaryjne, gdy dostawa z sieci zostanie z jakiegoś powodu przerwana.
Falowniki trójfazowe SolarEdge
Jakie funkcjonalności wchodzą w skład rozwiązania?
Falowniki SolarEdge to inne podejście do łączenia i zarządzania panelami PV. W systemie SE każdy panel musi być najpierw podłączony do optymalizatora (inteligentnej przetwornicy DC-DC z modułem śledzenia punktu mocy maksymalnej (MPPT)), co pozwala na maksymalne wykorzystanie możliwości każdego modułu PV indywidualnie (w systemie standardowym punkt pracy jest ustalany dla całego łańcucha). Pozwala też na odczytywanie parametrów pracy per moduł (łatwe nieprawidłowości w pracy usterek), a dodatkowo pozwala na ograniczenie występowania wysokiego napięcia, gdy instalacja nie jest włączona. Systemy SafeDC sprawiają, że napięcie po stronie paneli wynosi jedynie 1V na każdy podłączony optymalizator, a napięcie robocze jest przekierowywane na sygnał falownika i gdy tego sygnału zabraknie (np. z powodu uszkodzenia okablowania) wraca do wartości bezpiecznej (w konfiguracji standardowej taki przerwany przewód będzie nadal pod pełnym napięciem, które może dochodzić do kilkuset woltów).
Korzyści dla biznesu
3–10 kW do instalacji w budynkach mieszkalnych, 12,5–33,3 kW do instalacji komercyjnych. Doskonała niezawodność ze standardową 12-letnią gwarancją (można przedłużyć do 20 lub 25 lat).
Brak konieczności stosowanie dodatkowych zabezpieczeń przeciw pożarowych.
Magazyn energii Pylontech Force H2
Jakie funkcjonalności wchodzą w skład rozwiązania?
Magazynowanie energii wyprodukowanej przez OZE w celu jej wykorzystania w późniejszym okresie jest jednym z największych wyzwań jakie pozostały do rozwiązania przez branżę. Lokalne magazyny energii rozwiązują bardzo wiele problemów związanych z wydajnością sieci przesyłowych, wzrostami napięcia związanego ze szczytem produkcji i pozwalają na efektywniejsze zagospodarowanie energii bez jej oddawania do sieci, co zawsze wiąże się z pewnymi kosztami dla prosumenta. Lokalny magazyn to też znakomite zabezpieczenie na wypadek awarii, które pozwoli najczęściej na nawet kilkugodzinną (przy pewnych ograniczeniach zużycia) niezależność od sieci. To, co wyróżnia rozwiązania Pylontech to modułowa konstrukcja składająca się modułu zarządzania i modułów bateryjnych, które mogą być łączone ze sobą i w przypadku linii H2 pozwalają na budowę magazynu o pojemności od 7.1kWh do 14.21kWh z krokiem co ~3,5kWh
Korzyści dla biznesu
Magazyn z serii Force H2 cechuje się:
- łatwą rozbudowa (2-4 moduły bateryjne)
- projektowane na co najmniej 15 lat pracy
- minimum 5000 cykli pracy
- kompaktowe wymiary (podstawa 450×296)
- wysokość w zależności od ilości zainstalowanych modułów. W ofercie producenta dostępne są też rozwiązania o większej pojemności.