Blockchain, czyli nowa jakość zarządzania tożsamością

Wraz z postępującą cyfryzacją, umożliwiającą tworzenie poręcznych, możliwych do uwierzytelnienia tożsamości, konieczność zapewnienia poufności informacji stała się absolutnie konieczna.

Obecnie identyfikacja cyfrowa jest preferowana w stosunku do tradycyjnych metod identyfikacji z niezliczonych powodów, począwszy od łatwej dostępności do wszystkich usług online, usprawnienia procesów i dokładności, aż po doskonałą ochronę prywatności. Wraz z cyfryzacją umożliwiającą tworzenie poręcznych, możliwych do uwierzytelnienia tożsamości, konieczność zapewnienia poufności informacji stała się absolutnie konieczna. Zarządzanie tożsamością, jeden z kluczowych aspektów tożsamości cyfrowej, to technologia, na podstawie której ktoś otrzymuje lub odmawia dostępu do usług lub systemów organizacyjnych.

Jak technologia Blockchain wspiera zarządzanie tożsamością?

Wraz z pojawieniem się technologii blockchain, zostaliśmy zaznajomieni ze zdecentralizowanymi systemami identyfikacji. Pomagają nam one zarządzać naszą tożsamością niezależnie, z zerową zależnością od jakiejkolwiek scentralizowanej agencji. Biorąc pod uwagę fakt, że utrzymanie tożsamości cyfrowej podlega przeszkodom, takim jak kradzież tożsamości, utrzymywanie zagmatwanej kolekcji nazw użytkownika i haseł, aby uzyskać dostęp do różnych usług online, stanowi ogólną trudność w zarządzaniu. Dzięki technologii blockchain możemy stworzyć systemy zarządzania tożsamością, które są chronione, szyfrowane i przyjazne dla użytkownika.

Podstawowa idea polega na tym, że wrażliwe dane związane z tożsamością są zapisywane bezpośrednio w odpornym na manipulacje systemie blockchain, który jest zawsze dostępny wyłącznie dla właściciela online. Alternatywnie, strony trzecie mogłyby uzyskać dostęp do blockchain z danymi dotyczącymi tożsamości właścicieli, co zniosłoby konieczność przechowywania tych danych gdziekolwiek indziej.

Korzyści z zarządzania tożsamością w oparciu o Blockchain

Niektóre korzyści płynące z zarządzania tożsamością w oparciu o blockchain dla użytkowników i firm:

• Zaufanie – W systemie księgi rozproszonej zapewniona jest decentralizacja, co wiąże się z tym, że właściciele nie muszą już pokładać wiary w żadnej stronie trzeciej.

• Przejrzystość przy jednoczesnym zachowaniu prywatności – Osoby zaangażowane w system blockchain mogą śledzić szczegóły dokonanych transakcji, przy czym wszyscy mogą zachować prywatność.

• Bezpieczeństwo – Ponieważ wszystkie informacje przechowywane w blockchainie są zaszyfrowane i odporne na manipulacje, dane dotyczące tożsamości pozostają bezpieczne, dostępne tylko dla właściciela.

• Doświadczenie użytkownika – Wgrywanie tożsamości cyfrowej do księgi rozproszonej jest proste, a cały proces jest tak nieskomplikowany, jak instalacja aplikacji i wprowadzanie dowodów i informacji związanych z tożsamością.

• Zapewnienie unikalności  – W systemie blockchain właściciele otrzymują unikalny numer identyfikacyjny, który jest trwały, niepodważalny i może być wykorzystany do skutecznej walidacji.

Niektóre przypadki użycia systemu tożsamości Blockchain

Zakres wykorzystania blockchain do zarządzania tożsamością powoli się rozwija. Obecnie wykorzystuje się technologię blockchain m.in. do:

• Zarządzania tożsamością dla systemów IoT – Zarządzanie tożsamością dla urządzeń IoT polega na zapewnieniu bezpiecznych, rozliczalnych i weryfikowalnych transakcji dla interakcji obejmujących IoT-to-Users oraz IoT-to-IoT.  Obecnie projekty oparte na blockchainie są wykorzystywane w celu zapewnienia bezpiecznych transakcji IoT.

• Inteligentne kontrakty – Koncepcja zdecentralizowanych, współdzielonych systemów ksiąg rachunkowych, sformułowana z wykorzystaniem technologii blockchain, mogłaby zostać wykorzystana do tworzenia samowykonujących się inteligentnych kontraktów z obsługą tożsamości.

• Generowania trwałych zapisów tożsamości – Informacje zawarte w blockchainie nie mogą być zmienione lub naruszone, bez zakłócenia całego łańcucha. Rekordy tworzone z wykorzystaniem tej technologii są trwałe, niezmienne i absolutnie chronione.

• Inne zastosowania – Weryfikacja tożsamości podczas imigracji do innego kraju, dokonywania zakupów online, przechodzenia procesów prawnych, ubiegania się o kredyt lub procesów weryfikacji tożsamości może być realizowana przy użyciu tej technologii.

Blockchain, technologia wcześniej kojarzona prawie wyłącznie z kryptowalutami, rozwinęła się w kompleksowe ramy, które są wdrażane w różnych sektorach przemysłu. Jako wciąż rozwijająca się technologia, blockchain nie jest całkowicie odporny na błędy, ponieważ na przykład fałszywe dane mogą być nadal weryfikowane. Mimo to, nadal jest uważany za bezpieczne i niezawodne rozwiązanie dla kwestii związanych z zarządzaniem tożsamością. Wykorzystanie technologii blockchain wraz ze sztuczną inteligencją do weryfikacji tożsamości zapewnia dokładność, prywatność, przejrzystość i anonimowość.

Redaktor Brandsit

ZACZNIJ WPISYWAĆ I NACIŚNIJ ENTER, ABY WYSZUKIWAĆ